Întrebare recomandată | freeestyle a întrebat:

am o intrebare...ce facultate pot urma ca sa devin inginer proiectant? imi poate spune cineva? big grin

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Orice produs care exista, mobila, autovehicule, vapoare, avioane, utilaje etc. este proiectat inainte de a deveni produsul respectiv, pentru ca toti cei care lucreaza la productia lui sa stie ce sa faca. Prin urmare trebuie sa cunosti domeniul respectiv foarte bine si produsul foarte bine, pentru a-l putea proiecta. Asadar trebuie sa faci o facultate specifica domeniului in care vrei sa proiectezi, nu poti proiecta orice. Vrei sa proiectezi autoturisme, faci facultatea de profil, vrei sa proiectezi vapoare, faci facultatea de nave si tot asa. Trebuie sa stii foarte bine desen tehnic, matematica in general si geometrie in special, apoi fizica, in special fizica mecanica si legat de asta se studiaza in facultate mult rezistenta materialelor etc. Cu arhitectura proiectezi case si esti arhitect, nu inginer proiectant. Deci te gandesti in ce domeniu ti-ar placea sa proiectezi si faci o facultate de inginerie pe profilul respectiv.

| freeestyle explică (pentru mixxjim):

Multumesc de raspuns, imi poti lasa te rog o adresa de yahoo ca sa vorbim pentru ca mai am destule nelamuri si trebuie sa ma orientez pentru ca timpul se scurteaza, multumesc happy

| mixxjim a răspuns (pentru freeestyle):

Cu placere! Poti sa-mi dai mesaj aici, pe privat.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhitectura.

| taviyamato2 a răspuns:

Arhitectura sau inginerie, dar de preferat arhitectura... succes!

| sakacobra a răspuns:

Esti sigur ca vrei inginer proiectant? ....ai grija ce alegi dar un sfat te-as indruma pe IT e foarte cautat.iti spun din proprie experienta am terminat facultate de care vrei tu.Este doar un sfat!

| freeestyle explică (pentru sakacobra):

Buna, un id de mess sau ceva imi poti lasa te rog? ca mai am cateva nelamuriri si astept raspunsuri, pentru ca timpul se scurteaza si trebuie sa ma orientez! multumesc happy