| ADI86 a întrebat:

O mica nelamurire. In urma unui interviu si a unei testari in vederea obtinerii unui loc de munca la o firma din Bucuresti, am fost apelat sa ma prezint la examinarea medicala la Medicina Muncii pe care am facut-o, insa apoi nu am mai obtinut niciun raspuns pentru a semna contractul de munca. As dori sa stiu in ce conditii firma respectiva angajeaza pe cineva daca trimite viitorul angajat la Medicina Muncii pe cheltuiala lor. Precizez ca la data interviului mi s-a prezentat si oferta salariala.
EDIT: De la data examinarii medicale pana astazi a decurs un numar de 6 zile (inclusiv weekend-ul)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal, potrivit legii, firma trebuie sa plateasca verificarea medicala. Asta, insa, nu presupune si obligativitatea angajarii. N-ai ce face de cat sa astepti si intre timp sa mai cauti. Daca gasesti in alta parte de lucrui le spui ca trebuia sa te anunte in timp util.