| Gabiiiiiii a întrebat:

pentru a intra la Academia de Jandarmi / Politie trebuie sa ai diploma de bac doar de la un anume profil sau conteaza doar sa ai diploma?
Adica ma refer daca eu am absolvit liceul tehnic, am luat bac-ul, ma pot inscrie? Sau trebuie un profil uman, real.

Vreau sa raspunda doar cei care stiu sigur, care cunosc, pentru ca e o intrebare serioasa!

Dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Nu contează deloc profilul pe care l-ai absolvit. Poate fi tehnic, real, uman, economic, orice.
Nu contează nici la ce materii dai BAC-ul, ci trebuie doar să-l iei.
După ce iei BAC-ul, pentru a deveni student în Academie e nevoie să treci de niște probe eliminatorii ( vizită medicală, probă psihologică, probă sportivă ), apoi să susții examenul scris ( gramatică, limbă străină, istoria românilor ).
Doar cei din liceele militare au obligația de a rămâne în Mapn, deci de a urma o Academie Militară ( nu e cazul Academiei de Poliție, aceasta nu este Academie Militară ) sau de a deveni soldați imediat după terminarea liceului.
Baftă!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat, indeplinirea conditiilor cerute si reusita la admitere.