| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Sunt clasa a 11a si as dori sa devin redactor. Este necesara facultatea de litere? Daca da, cat ar trebui sa iau in BAC pentru a putea fi admisa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

20% Jurnalism. 80% talent la scris. Altfel, nu vei fi prea mult bagata in seama.
Si, daca e sa te iei dupa vorba artistilor, ca "1% e inspiratie, si 99% transpiratie, atunci 79% din talentul necesar consta in munca, in scris. Deci, daca nu ai macar cateva articole cu care de pe acum sa te prezinti, eu cred ca nici nu merita sa incepi. Pentru ca trebuie neaparat sa iti placa odata ce vei avea mult de lucru, iar talentul se slefuieste muncind, "transpirind".

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"as dori sa devin redactor. Este necesara facultatea de litere?"

- redactor unde?
- facultatea nu strică virgulă chiar și de litere

| Gummball a răspuns (pentru sierra1):

Imi cer scuze ca nu am fost destul de explicita, azi mi-a venit ideea random si as fi vrut sa aflu partea cu facultatea. Nu stiu unde, cand, cum happy

| Wr3nch a răspuns:

Mai degraba e necesar jurnalism daca vrei sa scrii pentru reviste si ziare.

| SingleForOne a răspuns (pentru Wr3nch):

Jurnalismul este o specializare a facultatii de litere.

| Lukasssz a răspuns:

Daca ai pile nu trebuie sa faci facultate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Jurnalismul trebuie.

| haileewatson a răspuns:

Poate Jurnalism

| SingleForOne a răspuns:

Da, este necesar facultatea de litere cu specializarea pe jurnalism sau comunicare.

| christall a răspuns:

Fa fac de jurnalism.