| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună TPU, vreau să vă întreb cum se face înscrierea la facultate si cum e cu cazarea la camin? Eu sunt clasa a 12 si vreau pe contabilitate la Universitatea de Vest Timișoara

Răspuns Câştigător
| JaneEyer a răspuns:

Bună! Nu ştiu dacă aşa e la toate facultăţile, deci nu pot spune sigur pentru Timişoara, dar la majoritatea pe care le ştiu eu (din Bucureşti), pentru înscriere trebuie să completezi un formular online (nu la toate facultăţile e aşa), apoi să te prezinţi la facultate la adresa dată de ei în perioada înscrierilor, cu un dosar care să conţină copii după buletin şi certificat de naştere, diploma de bac (original sau copie-de regulă legalizată. Dacă intri la facultate va trebui să laşi originalul oricum. În cazul în care nu a fost eliberată, vei avea nevoie de o adeverinţă din partea şcolii unde să menţioneze acest lucru, dar şi notele şi media de la BAC. Unele facultăţi accceptă şi declaraţie pe propria răspundere că ai luat notele alea.), 3 sau 4 poze de tip 3/4 şi o adeverinţă medicală (de la şcoală sau de la medicul de familie) din care să reiasă că eşti apt pentru a merge la facultate. Unele facultăţi cer, inclusiv, foaia matricolă pe care o eliberează liceul. În rest, nu cred că mai ai nevoie de nimic pentru dosar, dar oricum ar trebui să găseşti toate informaţiile necesare pe site, în perioada înscrierii.
Pentru cazare la cămin, unele facultăţi menţionează o anumită medie (de admitere/de bac). În orice caz, ai nevoie şi aici de un dosar care să conţină o copie după buletin, 2-4 poze de tip 3/4 (buletin) şi alte acte adiţionale în cazul unei situaţii sociale speciale (părinte cadru didactic, orfan etc).

| Radu_Alexx_2000 explică (pentru JaneEyer):

Multumesc mult????????

1 răspuns: