| anonim_4396 a întrebat:

Sunt studenta la Litere si urmeaza ca la anul sa imi aleg un masterat. Vreau sa ma orientez fie catre domeniul recrutarii, fie spre cel al marketingului. As avea de ales intre urmatoarele masterate din cadrul Facultatii de Stiinte Economice:
Administrarea afacerilor regionale
Relaţii economice europene
Administrarea afacerilor interne şi internaţionale a întreprinderilor mici şi mijlocii
Managementul organizaţiei
Marketing şi comunicare în afaceri

Mie mi-ar placea cel de marketing, dar! doresc sa stiu, daca ma puteti sfatui, la care dintre cele de mai sus as face fata avand in vedere ca nu am cunostinte sau experienta in domeniu si care masterat se axeaza mai mult pe partea teoretica decat pe matematica de exemplu.

Va multumesc foarte mult!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Master in "Marketing si comunicare in afaceri " asa cum este prezentat pe site-ul FEAA-Iasi, este un master profesional CU DISCIPLINE PREALABILE(vezi sursa:http://www.feaa.uaic.ro/ro/main/page/330)
"Disciplinele prealabile sunt cursuri prevăzute în programe de licenţă (primul ciclu de studii) a căror "absolvire" condiţionează înscrierea la programul de master. Trebuie să urmeze disciplinele prealabile numai absolvenţii altor specializări de licenţă decât cea pe care o continuă programul de master sau numai absolvenţii din promoţii "îndepărtate" temporal, pentru care planul de învăţământ a suferit, de la momentul absolvirii până în prezent, modificări esenţiale. Numărul de discipline prealabile depinde de tipologia programului de master"(vezi sursa:http://www.feaa.uaic.ro/ro/main/category/129)

Masterele profesionale FARA discipline prealabile "se adresează absolvenţilor care nu au cunoştinţe şi competenţe în domeniul economic şi celor care doresc aprofundarea unui domeniu complementar celui absolvit"(vezi sursa:http://www.feaa.uaic.ro/ro/main/category/130 )