| dumitrutailie a întrebat:

Bună ziua TPU. Am 21 de ani și am o problema care nu îmi dă pace.
Doresc să mă înscriu la facultatea de litere din Iași (sp română-eng). Am Media la bacalaureat 8.13.
1.Pot intra la buget?
2.Dar un loc la cămin, am fost informată de faptul că locurile se plătesc.
3. Îmi pot găsi un job part-time, paralel cu facultatea pentru a mă întreține (părinții neavând fonduri financiare)?
4. Eu sunt o fire mai cuminte, liniștită, am anxietate in privința viitorilor colegi, mă gândesc că poate nu mă pot integra.
Nu sunt din Iași iar acest pas ar fi o noua etapă din viața mea, momentan lucrez cu norma întreagă!
Mulțumesc pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa verifici pe site mediile de admitere. Daca se da si examen, aproximezi. Apoi da, si locurile din camin se platesc, chiar daca esti la buget.In Iasi gasesti foarte multe joburi part time.In privinta colegilor, nu e deloc ca la liceu, nu prea te poti imprieteni oricum cu 100+ oameni.Deci nu-ti fa griji, cauta sa vorbesti doar cu cativa, iar ptietenia va aparea si ea.Succes!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

1 depinde de CEILALTI și mediile lor (șanse sunt)
3 depinde de tine