| IAmAndreas a întrebat:

Anul viitor termin liceul la profilul MI intensiv info. Urmează sa fac o facultate, însă aici este o problema :de 8 ani fac parte dintr-o familie monoparentala, mama mea părăsindu-ma pe mine si pe cele 2 surori si pe tata, in favoarea altui bărbat...Anyways, problema e ca nu vreau să il mai stresez pe tata cu eventualele cheltuieli cu facultateasad soluția e sa lucrez in paralel cu facultatea. Întrebarea mea este :CE FACULTATE SĂ URMEZ ASTFEL ÎNCÂT SĂ IMI PERMIT SA LUCREZ PART-TIME IN PARALEL CU ACEASTA? Ma gândesc sa dau la limbi străine, dar am auzit ca e multa muncă, astfel neavând timp de lucru.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din experienta iti recomand politehnica. Indiferent de facultate, dar daca esti la mate info, incearca automatica sau etc. Asa dupa, prin anul 2-3 poti sa te angajezi part-time si se gastiga si decent. Poti merge la o facultate in acest domeniu in marile judete, unde se ofera si cazare la camin si cam aia este.

Daca ai mai multe intrebari despre acest domeniu, poti sa ma contatezi oricand.

Succes la bac si in tot ce faci si iti urez o faina in continuare! ^_^

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Iti spun eu care fac meditatii la engleza inca din clasa a 4-a. Daca ai ceva in urma cu engleza, iti va fi foarte usor. Franceza, germana sunt materii studiate in gimnaziu, liceeu. ar trebui sa ai un basic. Daca vrei sa te acomodezi usor intr-o facultate de limbi straine iti recomand ca inainte sa faci meditatii si sa ai ambitie! Succes

| IAmAndreas explică (pentru AnatoliyMikhailov):

Eu fac franceză din a 4-a, iar engleza din gimnaziu, iar la franceză fac pregătire atât pentru competente lingvistice, cât și extra. La engleza nu îmi fac probleme de niciun fel...Nu ma laud, dar in ceea ce privește limba franceza sunt cam cel mai bun din liceu, iar la engleza nu o duc deloc rău happy dar totuși, îmi permite facultatea de limbi străine un job part-time?

| Cosmin89321 a răspuns:

Ba,fa ce ti place mai intai, du te la ceva tot cu informatica daca te pricepi, poti lucra in vara si faci ceva bani. Daca o dai next level te poti duce in strainatate vara.