| EuLuX a întrebat:

Bună ziua TPU. Am terminat anul acesta liceul, m-am angajat, iar din luna octombrie încep postliceala, profil fiind tehnician electronist, însă m-ar interesa să mă angajez şi ca graphic designer, exeperienţă având 1 an. Întrebarea mea este urmatoarea: pot să mă angajez ca graphic designer fără o diplomă sau trebuie neapărat să fac un curs anume sau studii superioare? Şi la care din aceste două joburi se câştigă ce-l mai bine? Graphic designer sau Tehnician Electronist?

Ce-l mai bun sfat primeşte Fundă.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Ca sa poti fi incadrat pe o functie in contractul de munca, trebuie o diploma care sa ateste calificarea.
Dar daca esti bun poti lucra orice oriunde, eu am lucrat ca inginer inainte de terminarea facultatii, fiind incadrat ca agent marketing, asistent marketing, nu mai retin exact in conctractul individual de munca.
Dar ca sa te angajeze cienva ca si graphic designer ai nevoie de experienta si/sau un portofoliu.
Bafta

| EuLuX explică (pentru CataC):

Deci să înţeleg că aş avea şanse să mă angajez ca graphic designer şi fără o diplomă dacă le arăt un portofoliu şi am şi experienţă în aşa ceva?

| CataC a răspuns (pentru EuLuX):

Daca gasesti o firma dispusa sa te angajeze te poti angaja orice (exceptand doctor, notar, avocat, pompier, altele cu regim special).
Daca vrei totusi diploma cel mai simplu e printr-un curs, daca gasesti ceva de genul.
Diplomele conteaza doar in faza de triere a cv-urilor, ulterior e important sa demonstrezi ca stii ce faci si ca ai mai facut asta.
Poti incepe ca hobby, pe situri gen seopedia, logo design, site design, castigi si-un ban si-ti faci si portofoliu si contacte.

| EuLuX explică (pentru CataC):

Mulţumesc de sfaturi. Numai bine!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diploma te ajuta sa fii chemat la un interviu insa priceperea ta e cea mai relavanta ca iti dai seama ca dai ceva teste + ai nevoie de un portofoliu sa iti demostreze experienta

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Ca graphic designer poti luvra fara curs, diploma-cunosc o persoana care are experienta in jur de 3 ani si acum ia 150 $ pe ora, pentru ca e priceput si face treaba rapid si bine, adica face pagini web super, a mai incercat si cu ilustratii.
Persoana respectiva a invatat singura, a lucrat cu Amara, chiar si un milionar i-a cerut sa il ajute cu o pagina etc.

Deci nu mai conteaza doar diploma in ziua de azi. happy