| adythebest99 a întrebat:

Buna ziua!
Trebuie sa intru la liceu, dar nu stiu ce meserie mi s-ar potrivi pentru viitor.
As vrea sa ma ajutati daca se poate.
Am numai 10 la invatatura, sunt o fire timida careia nu-i place sa dea ordine, port ochelari si am 1 metru 72.
Ce meserie credeti ca mi s-ar potrivi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti alege o profesie unde sa lucrezi singura, de exemplu contabil sau informatician.

| adythebest99 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ma gandesc ca e mult chin ca si contabil. Mama mea e contabil si o duce foarte greu. Ma gandeam sa ma fac medic, insa e mult de muncit pana acolo...

| Ioandelasal a răspuns (pentru adythebest99):

Daca iti place medicina atunci asta sa faci. Un profil liceal potrivit ar fi de stiinte ale naturii.

| positivity a răspuns:

Nu ai cum să îți alegi meseria potrivită de la vârsta asta. În timp îți vei schimba părerea oricum. Acum poate vrei să fii medic, dar până în clasa a XII-a, vei avea altă părere asupra vieții.
Eu mă gândesc că dacă te-ai îndrepta spre un profil real, ai putea să-ți dai seama de ceea ce îți place și ce nu.
Dar trebuie să decizi singură!
Este viața ta!

| TheCritic a răspuns:

Buna! Teoretic, ar trebui sa vi se faca un test de aptitudini (psihologul scolii face asta) care sa iti indice aptitudinile tale si in cadrul acelor aptitudini, meseriile care ti s-ar potrivi. Daca nu, te duci tu la cabinetul psihologului si il rogi sa iti faca un astfel de test. Numai bine!

| diaac a răspuns (pentru TheCritic):

Nu orice psiholog dispune de un astfel de test. Mai bine de mers direct la cineva specializat exact pe asta daca nu este in scoala un consilier, de exemplu: http://www.pentrucariera.ro/

| Stallone a răspuns:

In IT! Poti invata sa programezi (sau web design etc) chiar de acum facand cateva meditatii. In general la facultatea de Automatica sunt baieti exact cum te descrii tu. Si dupa ce termini o sa ai salariu foarte mare.