| ubycriss a întrebat:

Eu nu stiu ce meserie vreau sa urmez cand o sa cresc. si la anul trebuie sa dau un liceu si vreau sa am ajutati cu niste meseri de baza ca sa stiu ce imi place si ce liceu si facultate vreau sa urmez in viitor.

1 răspuns:
| Kyou a răspuns:

Draga mea, si eu la anul dau la liceu si inca din clasa a 7 a mi-am batut la cap parintii, prietenii si profesoriii sa - mi spuna pe ce profil cred ei ca ma potrivesc. Toti imi spuneau ca nu pot lua ei aceasta decizie in locul meu, ca ma grabesc sa iau aceasta decizie si ca trebuie sa fac ce-mi place.Ce-i drept, au dreptate. Din clasa 1 si pana acum am schimbat zeci de posibile meserii uneori influentandu-ma si filmele.Decizia iti apartine tie in totalitate si orice ti-ar spune cineva tu trebuie sa faci ce crezi tu luand spusele celorlalti doar ca pe niste sfaturi pe care tot tu decizi daca le vei urma sau nu. Si nu cred ca tu nu stii ce iti place, probabil ca stii dar nu ai habar ce meserie ar iesi din asta. Probabil ca raspunsul meu nu te prea ajuta pentru ca nu ti-am spus nici o meserie sau facultate insa adevarul este ca noi nu avem de unde sa stim ce iti place tie si te cam grabesti in a lua aceasta decizie.La orele de dirgientie ar trebui sa vorbiti si despre asta si diriginta/dirigintele ta/tau ar putea, daca ii spui sa va aduca pe cineva cu care sa vorbiti sau care sa va povesteasca despre liceele din orasul tau etc