| Flaviius87 a întrebat:

Ca multi dintre voi vreau sa plec in strainatate la munca. Am gasit o firma pe nume "FastJobs Consulting SRL" nu cere comision dar nu este inregistrata la "Oficiul National al Registrului Comertului"; asta inseamna ca firma nu este serioasa? Care sunt sansele sa plec cu firma asta!

multumesc frumos!

Fundita pentru orice raspuns!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Completez la ce spune @Robert: unele firme, serioase de altfel, solicita comision doar dupa ce contractul cu angajatorul este semnat, altele, tot serioase, cer numai un avans la comisionul de intermediere, restul dupa semnarea contractului. Daca firma nu este inregistrata si nu are autorizare sa intermedieze forta de munca, ai toate sansele ca, in situatia in care vei pleca la munca, sa ajungi intr-un loc si la un angajator unde vei avea conditia de sclav ( presa a scris, la vremea respectiva, despre situatia unor grupuri de muncitori romani care munceau in conditii de munca / salarizare subumane )

2 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Asta inseamna ca firma nu exista.Nu ai nici-o sansa cu aceasta firma.Cu atat mai dubios ca nu cer bani pentru dosar.

| Flaviius87 explică:

Astazi am sunat la Oficiul National al Registrului Comertului si am intrebat de firma asta, spre confirmarea mea firma nu este inrgeistrata!
@Robert am aflat acum ca cereau 120 roni pentru traducerea actelor - deci asta era afacerea lor!
Va multumesc mult pentru raspunsuri!