| Aero_2277 a întrebat:

Stie cineva cat ma costa daca imi inregistrez site-ul pe domeniu.com (online shop pentru caini) la Oficiul National al Registrului Comertului pe platforma SC. "...". S.R.L?
Si inca ceva...big grin
SRL inseamna=societate cu raspundere limitata
SC=societate comerciala? sau se traduce altfel
S. A.=? ce inseamna?big grin

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

1. Nu trebuie sa-ti inregistrezi site-ul nicaieri.
2. La Registru Comertului constitui societatea cu obiectul de activitate vanzari pe internet sau ceva de genu (tu dorind sa-ti faci un magazin on -line) Pentru fiecare obieci exista un cod caen. Ia si te uita in Codul Caen actualizat si vezi exact ce ti se potriveste tie. Poti sa ai mai multe obiecte de activitate. Pentru contituirea societatii iti trebuie un sediu social, de ex. poate fi sediu social apartamentul/casa in care ai tu domiciliul.
Trebuie sa mergi la Registru Comertului din judetul in care esti si sa intrebi acolo exact ce documente iti trebuie.

S. A. inseamna societate pe actiuni.

In legatura cu site-ul, cumperi gayduire de la o firma specialiyata in asa ceva si de aici iti inregistrezi si domeniul.com, care se plateste anual. Iti recomand o firma de gazduire www.megahost.ro. Un an de zile ai gratuit domeniul daca cumperi orice hosting de la ei.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tie ti-ar fi bun un PFA (Persoana fizica autorizata) din moment ce nu prea cred ca vei vrea angajati. Din cate stiu eu e vreo 250 lei infiintarea.
citeste asta: http://blogovici.net/2008/09/infiintare-pfa/

Abh
| Abh a răspuns:

Aero, nu trebuie sa iti inregistrezi siteul nicaieri. Nu ai nevoie decat de un sediu cand iti faci firma, dar ala nu poate sa-ti fie virtual cum e site-ul. Cum iti vinzi tu marfa n-o sa te intrebe nimeni.

| Floreenofficial a răspuns:

Foarte mult nu te costa, dar trebuie sa stii ceva informatica, adica HTML.

| antonia09 a răspuns:

S. A. = Societate pe Actiuni

| Aero_2277 explică:

Pe mine nu ma intereseaza PFA pentru ca eu vreau sa imi mai infiintez inca o firma. ISte-ul voi baga multi bani in el nu este o problema.Pe mine ma intereseaza cat ma costa inrtegistrarea site-ului pe REg com. nu pe gazduire ca asta stiu.nu m-am nascut ieri hehro, da? asta ca sa stii si tu. m-am interesat.

| hehro a răspuns:

Un domeniu. com costa intre 7$ si 10$ taxa anuala.
pe langa domeniu, ca sa faci un site ai nevoie de o gazduire web care costa minim 1 ron pe luna, in functie de spatiul alocat, etc