| Andreea1095 a întrebat:

Ca recepționer la o pensiune de 4 stele lucrezi și de crăciun,revelion,Paște. Dacă da, cu cât ești plătit pe ora?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca lucrezi toate sarbatorile, asa cum iti vine tura!
Plata se face conform contractului de munca, conform regimului tarifar si a conditiilor scrise in contractul de munca de catre angajator si aprobate sis emnate de tine, la angajare.

Din pacate, noi nu avem de unde sa stim cat esti platit pe ora, pentru ca nu stim ce contract ai semnat tu si cu cat esti platit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil ca lucrezi. atunci e perioada cea mai cautata si aglomerata.

esti platit in functie de contract.

| johnnny123 a răspuns:

Întrebi de parcă ar exista o regulă universală și un salariu universal. Fiecare pensiune are propriul program și fiecare om își negociază salariul. Nu ai cum să știi decât de la caz la caz.

Dar având în vedere că sărbătorile sunt cele mai aglomerate și bănoase perioade pentru pensiuni, evident că atunci au cea mai mare nevoie de personal. Unele își permit să aibă mai mulți recepționeri care să lucreze cu schimbul, altele nu.

| Stefan812 a răspuns:

Depinde unde este situata pensiunea,daca e langa mare,nu lucrezi,dar daca e in alta zona,probabil lucrezi,depinde de mai multe conditii, cum ar fi daca are clienti, daca e inchiriata in acea perioada sau sa se organizeze ceva evenimente acolo, o sa fii platita de obicei dublu in acea perioada (doar in ziua aceia, nu toata luna) nu este o suma fixa, depinde de salariul tau.Succes!