| afrodita3333 a întrebat:

Ca sa dau la marketing ar fi de preferat sa le am cu matematica?

Răspuns Câştigător
| Liviu_2019 a răspuns:

Buna, nu are o mare legatura. Eu am facut ASE marketing si nu excelam la matematica.

Ca sa fac referire la calitatile pe care trebuie sa le ai trebuie sa fii foarte sociabila, vorbareata, sa iti placa sa vorbesti mult - astea sa stii ca sunt calitati cheie in marketing mai ales pe partea de comunicare. Daca nu ai calitatile astea, nu stiu ce sa zic.
Mai este partea de cercetare unde in mare parte trebuie sa stai in fata calculatorului si sa faci analize (aici intervine si lucrul cu cifre dar nu e matematica) si nu trebuie sa excelezi la comunicare dar daca vrei sa promovezi pe un post de project manager asa cum cred ca toata lumea doreste mai ales intr-o companie de cercetari de marketing, trebuie sa ai calitati de coordonator si aici iar intervin calitatile pe care ti le-am precizat mai devreme - multa comunicare, sociabilitate, etc.

Ca sa iti accentuez importanta acestor calitati eu pot sa spun ca desi stiu destul de multe lucruri practice pe partea de marketing fie ca e cercetare fie ca e comunicare (aici ma refer la software care se utilizeaza in marketing), nu excelez la sociabilitate, comunicare si prin urmare de 3 ani de cand imi caut un job in mrk nu imi gasesc. Si motivele sunt lipsa acelor calitati foarte importante pe care le-am scris. Degeaba stii sa lucrezi cu nu stiu ce programe (treci de testele practice care se dau la interviuri) daca nu reusesti sa convingi la discutia face to face.
Si oricum e un domeniu targetat pe fete in mare parte.

Daca te mai pot ajuta si cu alte informatii sa imi spui.

Numai bine!

| afrodita3333 explică (pentru Liviu_2019):

Multumesd mult! Scucces la gasit Job.Eu le am cu comunicarea, mai ales cand vine vorba de echipa, problema la mine sunt emotiile care nu-mi dau pace si cred ca nu o sa-mi dea nici la interviurile de angajare laughing dar, oricum pana atunci mai e ceva si mai am timp sa capat niste skill-uriwinking

2 răspunsuri:
| mariaWoW a răspuns:

Pai normal ca iti trebuie matematica, sa stii sa aduni, sa scazi, inmultirile impartirile dar in rest nu iti trebuie cu radacini patrate si alte prostii.