| Feri5 a întrebat:

Ca să devii pilot de linie la Lufthansa ce școală/cursuri trebuie să faci și unde?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curs de pilot de linie, brevet de zbor.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Orice școală de aviație din Europa te califică...dar te costă peste €100.000 toate cursurile si durează vreo 2 ani.

| Feri5 explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Eu știam că, citind undeva, te costă peste 50.000 euro, dar pe un an? Sau pe cei doi ani? Și banii trebuie plătiți pe loc? Sau se vor lua din salariu, mai târziu, când vei finaliza școala și vei fi pilot?

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns (pentru Feri5):

E posibil să găsești puțin mai ieftin, dar de obicei nu au totul inclus si tot platesti in altă parte.
Brevetul de pilot e sub 10000...restul costă enorm si durează...cazarea, zborul, simulatorul, examinarea pentru diferite rating-uri, etc.
Trebuie plătit in avans, căci altfel eram si eu pilot de ani buni...foarte rar sunt si "burse", dar e greu să fii ales, aleg 1-2 studenti din câteva sute.