| Cris02 a întrebat:

Că să devin medic de familie, trebuie sa fac facultatea de medicină? Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu i talent si rabdare cu oamenii nu este de tine medicina, la cabinet vin bătrîni copii, trebuie cu fiecare in parte sa ai rabdare sa vorbesti pe intelesul lor sa îi ajuti, altfel degeaba faci 10 ani de medicina daca te enervezi usor daca nu ai rabdare de fier, ce esti fata sau baiat si ce varsta ai? Mult succes.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@ Violleta2022! Iar spui prostii. Rezidentiatul este doar 3 ani (la medicina de familie)! Rezidentiatul dureaza intre 3 si 6 ani functie de specialitatea aleasa. Asadar un total de 6 ani in care inveti pe rupte si 3 ani in care nu te omori cu invatatul ci faci practica (rezidentiat) in care iti definitivezi cunostintele, le finisezi si le aplici.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ca sa devii medic trebuie sa faci 6 ani Facultatea de Medicina si 4 ani rezidentiatul medical, ca sa poti sa profesezi ca medic.
Asadar un total de 10 ani de invatat pe rupte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic

| Catrice a răspuns:

Nu,doar niște cursuri de medicina și putina practica. Vreo 8-9 ani în total.

| johnnny123 a răspuns:

Cuvântul "medic" nu-ți răspunde la întrebare?

| Brizbriz a răspuns:

Nu prea stii ce inseamna medic, nu-i asa?
stai sa iti explic cel putin asta: un medic poate sa prescrie medicamente cu potential PERICULOS cum ar fi anti-depresive, somnifere, samd, care luate prea multe odata si/sau in combinatie cu alcoolul, pot sa omoare o persoana

moment in care nu numai ca trebuie sa termini facultatea, SI rezidentiatul (impreuna sunt vreo 10 ani) dar mai trebuie sa dai o tona de examene, inainte sa primesti licenta de a putea profesa ca medic

| Nirvanaaa a răspuns:

Bineînțeles ca da.