| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Daca de exemplu vreau sa devin medic pediatru cat dureaza(exact) Facultatea de Medicina + specializarile + tot ce mai trebuie laughing? Dar daca vreau sa devin medic stomatolog cat dureaza? confused

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Facultatea de stomatologie dureaza 6 ani, dupa care iesi medic stomatolog.Ca sa devii medic pediatru trebuie sa faci facultatea de medicina generala, care dureaza 6 ani,apoi sa dai un examen de rezidentiat in pediatrie. Apoi,daca il iei devii medic rezident(adica vei lucra in prezenta unui medic specialist, nu vei avea dreptul la parafa sau sa iei deciziile singura insa vei avea salariu), perioada care dureaza 5 ani. Dupa mai dai iar un examen si daca il iei ajungi medic specialist(adica medicul pe care il vezi prin spilate,policlinici-vei avea dreptul la parafa,vei avea responsabilitati,salariu mai mare si vei lucra independent).
Dupa toate astea, daca vrei sa avansezi te poti apca de invatat si dai un examen. Daca il iei devii medic primar(superior medicului specialist si evident, vei avea saalriu mai mare).

| EllyPff a răspuns:

3 ani facultatea, 3 specializarea-nu mai stiu sigur exact + doctorat si alte grade, medic primar etc, dar ideea e ca dureaza mai mult decat la stomatologie - 6 aniwinking

| heyromania a răspuns:

Verisoara mea e medic pediatru, in total dureaza 6 ani cu toate examenele dar crede-ma e greuuuuuuuuuuuuu. Ea acum locuieste in Targu-Mures eu in Sighisoara nu a venit acasa pentru ca trebuie sa invete la examenul final, acela care te ajuta sa obtii un post. Greuuuuuuuuuuu.

| EviLdOll a răspuns:

Ca medic pediatru am inteles ca cu totul cam 6 ani.iar stomatologia e mai putin cred ca 5 ani cam asa.