| alin9923 a întrebat:

Ca se devin programator ce facultate si liceu trebuie sa fac?
Dar ca sa devin arhitect?

Răspuns Câştigător
| M7Seven a răspuns:

Programator - Mate Info Facultate de Informatica
Arhitect nu cred ca are relevanta profilul Facultatea de Constructii / Arhitectura

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ambele cazuri ai nevoie de un profil de liceu mate info pentru matematica ve face in ambele cazuri destul de mult.

Legat de facultate ai doua variante pe IT
-Automatica si Calculatoare daca te pasioneaza si partea de hard, robotica, sisteme automate
-Facultatea de Info daca vrei exclusiv programare

La arhitectura exista facultatea de Arhitectura si cam atat

| NLS a răspuns:

Ce a zis m7Seven, cu mentiunea ca Facultatea de Constructii, scoate ingineri rezistențisti.
Pentru arhitectura, ai nevoie sa alegi profilul de arhitectura. Liceul nu are relevanta multa in acest caz, dar e bine sa alegi un profil unde vei face desen tehnic. Ajuta. Sau poti invata singur, daca esti la un profil mai lejer, si iti permite timpul.

| Uxellodunon a răspuns (pentru NLS):

Nu e si facultatea de arhitectura Ion Mincu? Cu aia 6 ani cu tot

| MeConstantine a răspuns:

Trebuie sa îți placa programarea. Desigur poți face un liceu pe profil matematica informatica dar cel mai mult înveți pe cont propriu și stabilind ce vrei sa faci.
Foarte mult te ajuta o gândire bine organizata, matematica.

| Alex1992buc a răspuns:

Automatica/electronica pentru it

| marius1605 a răspuns:

Sau poti face ca mine am invatat de pe net si mi-am inceput propriul joc nu va fi usor dar merita