| Casian76 a întrebat:

Cam care ar fi șansele sa găsesc după terminarea unei facultăți (program de Licență plus master) din ASE un job entry level cu salariul de început minim 2.000 lei net având în vedere ca nu as lucra în paralel cu facultatea și m-aș axa pe învățat, practica, workshopuri si poate ceva internship?

Răspuns Câştigător
| bornsinner a răspuns:

Cu cat e mai mare si dezvoltat orasul d.p.d.v. economic, cu atat mai mari. Sunt destule exemple de tineri care nu lucreaza in domeniul in care studiaza/au studiat si au salarii net de 2-3000 lei/luna (ex: in call center la multinationale mari).

Aici mai conteaza si ce profil studiezi, cat iti dai silinta si ce tip de experienta capeti pe timpul studiilor (din workshop-uri, cursuri pe cont propriu, voluntariate). Experienta nu se traduce strict prin loc de munca cu contract.

Daca mergi doar la cursuri si nu faci nimic in rest, sansele devin mai mici. Oricum, intr-un oras mare 2000 lei nu inseamna mult.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai șanse mari.

| siriusblack98 a răspuns:

Greu in perioada asta cu joburile. Totusi sunt destul de mari sansele sa gasesti un job la 2000 de lei daca n-ai pretentii de la tine si de la aia 5 ani cat ai stat cu facultatea si masterul. Oricum, pe ce domeniu vrei sa te bagi tu cu ASE-ul? HR? Economic? Altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mizeria aia de facultate...