| gamerulmalahios a întrebat:

Cam cat trebuie sa-ti inveti pentru bacul la mate daca esti la mate infa?
Salut TPU! Sunt la mate-info si trec a 11-a si mi-e foarte frica de bac de la mate. Mi se pare foarte greu si avand in vedere faptul ca am neglijat foarte mult matematica de cand am intrat la liceu(chiar daca sunt la mate-info nu prea am facut nicio tema la mate, la ore am fost atent asa si asa....singura chestie pe care o faceam era sa imi invat inainte de teste sau teze-asta incepand din al 2-lea semestru din a 9-a)Din acest motiv tot imi zic ca in a 11-a si a 12-a o sa fie Iad pentru mine si ca nu o sa mai am timp de aproape nimic. Dupa parerea mea ca sa iau 8 in bac la mate(cat vreau) ar trebui sa-mi invat cam o ora pe zi.Totusi, cu neglijenta asta a mea am reusit sa scot mediile 6, 6, 5 (Si avand in vedere ca imi bateam joc zic ca e destul de ok).Pe langa asta oricum sigur o sa-mi mai invat ceva si o sa am si meditatii.In schimb totusi, ma cam uit ca mata-n calendar la un subiect de bac...Voi ce ziceti, ce parere aveti:
ESTE BACUL LA MATE CHIAR ASA GREU(M1)? CAM CAT DE MULT AR TREBUI SA-MI INVAT CA SA IAU CAM 8(avand in vedera ca o sa am si meditatii)

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Fii serios și învață formulele+ multe exerciții bineînțeles.Mai ai 2 ani până la bac, așa că nu te stresa așa tare de pe acum. Oricum, cred că anul asta vei da simulări și îți vei putea vedea nivelul.Succes!

| aXy99 a răspuns:

In clasa a 11-a am luat 3 in simulare la matematica. Intr-a 12-a am luat 5, iar in BAC am luat 9, 90. Este foarte usor bacul, trebuie doar sa inveti. Invata formulele, daca poti, invata LOGIC, descopera-le in timp ce faci exercitii, fa variante de bac cat mai des si cu siguranta vei lua 8. Nu invata mecanic. Intr-un semestru ai putea recupera materia din 4 ani, in opinia mea. Eu am reusit.

| Florinrm97 a răspuns:

Treaba cu matematica este ca se leaga, daca simti ca ai lacune in cunostiintele tale, du-te inapoi la o matematica mai rudimentara, de clase mai mici si avanseaza de acolo, daca exersezi constant la matematica o sa fie usor bac ul, trebuie doar sa te apuci. Succes!