| Narcisa5784 a întrebat:

Bună! Am fost repartizată la o clasă de mate-info, având media de admitere 9, 55, media ultimului admis fiind de 9, 45.
Dacă voi vrea să mă transfer în clasa a X-a la mate-info bilingv engleză (media ultimului admis este de 9, 70 sad
) va trebui să dau probe și la matematică, și la informatică, pe lângă engleză și Geografia Marii Britanii și S.U.A?
Dacă nu mă voi mai transfera, voi putea da bacul și la engleză?
Ce are în plus un absolvent de la mate-info bilingv față de unul de la mate-info?
Care mai sunt diferențele dintre mate-info și mate-info bilingv, având în vedere că teze nu mai sunt?
Astept răspunsuri. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| raress03 a răspuns:

Bună, nu știu prea multe despre profilul bilingv, dar încerc să te ajut cu ce știu. La profilul MI (indiferent dacă este bilingv sau nu) se dau competențe la o limbă de circulație internațională (acestea se dau și la celelalte profiluri). Diferența dintre cele două profiluri este că la cel bilingv faci mai multe ore de engleză pe săptămână (probabil se face si geografia Marii Britanii cum ai spus și tu). Ca să te transferi trebuie să ai media anuală mai mare sau egală cu ultima din clasa în care vrei să te transferi. Bacul se va da la Română, Matematică M1, și proba la alegere (Info, Biologie sau Fizică) + competențe la română, cele digitale și cele la o limbă străină de care am spus și mai sus. Cel puțin așa se dă acum, dar având în vedere că ministrul vrea să schimbe Bacul, nu știu exact cum va fi când o să-l dai tu. Sper că îți sunt de folos informațiile pe care ți le-am dat, chiar dacă nu sunt așa de detaliate.

| Narcisa5784 explică (pentru raress03):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| raress03 a răspuns (pentru Narcisa5784):

Cu drag!