| Alexandra5550 a întrebat:

Care ar fi cele mai bune firme, companii din România unde ai putea lucra ca și programator sau în domeniul IT? Mai exact unde se câștigă cel mai bine și sunt cele mai munte avantaje?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firmele puternice care au multi bani si informaticieni putini: bancile, centrele de investitii, institutiile mari de stat (ministere, prefecturi etc.).
"E mai bine sa fi rechin mare intr-o balta, decat un pestisor in ocean!"winking

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai bine se castiga in companiile private, iar daca esti foarte bun si dovedesti asta, poti castiga si $100 pe ora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi exista un asemenea top. Și într-o formă de 3 oameni daca faci lucruri mișto poți câștiga cârcă de bani. Ba mai mult chiar firmele mari din Ro pe partea de IT au plafoane maxime de salarii și undeva te oprești sa mai crești.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Timpenii, nu mai enumerati pur si simplu firme mari la gramada. Sint firme care lucreaza pe partea de banking de care nu a auzit nici naiba, firme care lucreaza cu companiile farma, firme autohtone gen BitDefender sau UIPath, multe altele. Si daca esti chiar buna, iti gasesti singurica firmele cu care vrei sa colaborezi si o faci pe cont propriu, nu te bagi code monkey...

| Frank51 a răspuns:

Facebook, google, Apple, Microsoft, Youtube, Amazon, IBM, Siemens, Oracle.

| Alexandra5550 explică (pentru Frank51):

De când este compania YouTube deschisă în România? Pentru locuri de munca ma refer

| Frank51 a răspuns (pentru Alexandra5550):

În software development se lucrează mai mult remote.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Tu ai enumerat doar ce știi de pe net?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Da, adică ce știu în general. Am uitat să zic și de endava, dar cum ai zis și tu, sunt foarte multe și depinde și de cât de bun ești.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Știi că primele 5 nu au nicio treabă cu programarea in Romania nu?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Ba au, fac parteneriate cu diferite companii mai mici, plus că se lucrează foarte mult remote, deci nu trebuie să mergi la vreun sediu.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Da mi un anunț de loc de muncă la Apple din Romania sau la Facebook

| Lukasssz a răspuns:

Microsoft

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Microsoft in Romania are 90% joburi de suport nicidecum de programare si la alea platesc infect.

Sa stiti si voi ca nu firmele mari din IT dau salariile babane

| aditimus a răspuns:

Athos sau Microsoft