| anonim_4396 a întrebat:

Care domeniu ingineresc este cel mai cautat pe viitor in Romania si in strainatate:Ingineria autovehiculelor sau Mecatronica si Robotica?

Răspuns Câştigător
| BeingSelfless a răspuns:

Aș zice mai bine pe ingineria autovehiculelor. Dacă ai observat, industria autovehiculelor este în continuă schimbare datorită vehiculelor electrice și o varietate imensă ca modele de produse pe fiecare domeniu de vehicul, fiecare tip de brand, și fiecare model de vehicul al acestui brand din fiecare domeniu. Deci, beneficiile sunt că este o industrie cu vechime și popularitate, și sunt oportunități fără număr, totodată ar fi și competiție destul de mare la locurile de muncă.
În timp ce, pentru mecatronică și robotică, sunt și acestea pentru viitor, dar nu deocamdată. Ar fi să se dezvolte mai mult în vreo 5-10 ani, deci ar mai dura ceva timp. Competiția este relativ mică spre medie, deci s-ar intra mai ușor și se dobândește experiență pe viitor, dar sunt și oportunități mai puține, pe moment, până în viitor, care poate fi destul de greu de prezis.
Totuși, aș crede că dezvoltarea avansată în mecatronică și robotică va face ca roboții și AI să depășească orice capabilitate umană, în special cele de producție. Mai mulți roboți vor face job-uri mai puține. Poate nu vom simți noi în viața noastră (următorii 20-30-40 de ani), dar restul generațiilor sigur le vor simți și trăi din plin.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu as merge pe robotica.
constructia de autovehicule nu e chiar o industrie atat de dezvoltata in Ro.

| ViseTriste16 a răspuns:

Mecatronică si robotică