| Florin199221 a întrebat:

Mecatronica are vreun viitor in Romania? Asi vrea sa urmez aceasta facultate dar multi ma descurajeaza fiindca nu am ce face cu ea in Romania.
Asi vrea niste raspunsuri de la studenti din acest domeniu.

Răspuns Câştigător
| Aiicha a răspuns:

Si eu vreau sa urmez facultatea de mecatronica si robotica! si imagineaza-ti cati m-au descurajat pe mine pe motivul ca sunt fata si etc stii si tu motivele.in fine eu vreau sa incerc, nu ma vad facand altceva.Invata o limba straina foarte bine ca sa ai sanse sa poti pleca in strainatate! da,in Romania nu e prea cunoscuta mecatronica,dar gandeste-te ca aici vei face mai multe lucruri deodata:mecatronica inseamna mecanica,electronica si informatica! Deci vei avea cunostinte din mai multe domenii, e ca si cum ai face mai multe facultati deodata! Asta trebuie sa semnifice ceva!
Mult succes pe viitor si alege ce iti place, traieste pentru tine nu pentru altii!winking

3 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Eu zic ca daca esti bun in ceea ce faci ai sanse de reusita, daca nu poti sa pleci foarte usor in afara pe un post ok si fine platit, bafta

| Birjaru a răspuns:

Nu sunt la mecatronica, sunt la calculatoare, nu cred ca are vreun viitor.

| ionutz0116 a răspuns:

Este foarte greu aces domeniu.Mult mai greu decat mecanica.Singurele locatii unde ar putea sa iti fie de folos dupa ce termini sunt la Dacia Pitesti si la fabrica FOrd din Craiova.Aici se folosesc roboti industriali.Dar cum sunt doar aceste doua locatii in tara...nu prea ai avea sanse mari. Daca chiar iti place, poti face facultatea si apoi sa pleci din tara.La altii se cauta si se plateste bine.