| Corsi a întrebat:

Care este diferenta dintre politistul judiciar si procurorul?

1 răspuns:
| Peridava a răspuns:

PROCURÓR, -Ă, procurori, -e, s. m. și f. Membru al procuraturii, care supraveghează justa aplicare a legilor și care reprezintă interesele statului într-un proces; magistrat atașat pe lângă o instanță judecătorească și având rolul de acuzator public.
"Poliţia judiciară este constituită din ofiţeri şi agenţi de poliţie, specializaţi în efectuarea activităţilor de constatare a infracţiunilor, de strângere a datelor în vederea începerii urmăririi penale şi de cercetare penală".

Ofiţerii şi agenţii specializaţi prevăzuţi mai sus au calitatea de organe de cercetare ale poliţiei judiciare.