| Sadop a întrebat:

Intr-un caz penal, cine are rolul de a solutiona dosarul?
Politistul judiciar, anchetatorul sau procurorul?
Ce rol au cei 3 in solutionarea dosarului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In final un dosar penal este solutionat de instanta de judecata. Sunt si exceptii atunci cand procurorul pronunta NUP sau SUP ori transforma raspunderea penala in raspundere administrativa.
Ceilalti participanti (politist judiciar sau cel de la anchete penale) au rolul de a face cercetarea penala (a strange probele in acuzare si aparare) si a face propuneri procurorului, care supravegheaza urmarirea penala si ia decizia de a pronunta o solutie sau de a sesiza instanta prin rechizitoriu.