| euu13 a întrebat:

Ce rol au procurorul si politistul criminalist?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mare: procurorul cerceteaza si conduce cercetarea (cand este echipa) si politistul aduna probele.
In extenso: politistul Investigarea locului unde s-a petrecut infracțiunea;
Interogarea victimelor, martorilor și persoanele suspecte;
Sistematizarea informațiilor colectate;
Realizarea analizelor și investigarea cauzele infracțiunii;
Arestarea suspecților;
Întocmirea rapoartelor cu privire la desfășurarea interogatoriilor;
Transferarea cazurile investigate către procuror;
Colaborarea cu alte unități de poliție (în cazul infracțiunilor internaționale, cu reprezentanți ai poliției din alte țări sau cu interpreții acestora, eventual cu alte instituții, oficialități guvernamentale, armata etc.).
Procurorul: conduce cercetarea, sistematizeaza probele, urmareste respectarea legii, intocmeste dosarul pentru judecator, propune arestarea, punerea sub sechestru, etc.