| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Care este in medie salariul unui profesor[la o instutie de invatamant de stat, nu particulara] care preda la clasele 5-12, unui medic[pediatru], unui avocat in statele europene civilizate [Anglia, Franta, Germania, Ungaria, Italia etc]?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de la tara la tara...dar in general peste 2000 de euro ca profesor si doctor (debutant )
si ca avocat ...cam 10000 de euro pe luna!

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Profesor debutant : 700 de lei.cu experienta cam 1000 de lei
medic pediatru : cam 1500 de lei! depinde si de experienta!
avocat in strainatate :
...mult! cam 100000 de euro pe an! (intr-un caz rau )
deci cam 10000 de euro pe luna!
niciodata nu o sa catigi atat de mult in Romania!

| FreakyHalloweenBoy explică:

La toate functiile de mai sus[avocat, medic, profesor] ma refeream la salariul pe care ii primesc acesti oameni in alte tari europene!

| moniii5 a răspuns:

Un profesor primeste in marea britanie vreo 5000 euro pe luna
al unui medic vreo 6000 euro
al unui avocat vreo 7000 euro funda big grin pls

| sara_8272 a răspuns:

Profesorii se platesc in functie de studiile pe care le au si gradele date(definitivat, grad 1 si 2, docorat) si contributia in scoala(daca are gradatie de merit)Ex: Un profesor cu definitivat, liceu pedagogic, facultate(sau colegiu) primeste in jur de 1100 lei.La gradul 2 se mai pun 50 lei si la gradul 1 se pun 70 lei.Gradatia de merit reprezinta 25 la suta din salar pe o perioada de 4 ani si se acorda doar prof cu multe activitati extrascolare, participari fff dese la concursuri, etc. Sper ca ti-e de folos.