| joaxenul a întrebat:

Care este procedura prin care se poate ocupa un post universitar? (asistent/profesor)
Este obligatorie terminarea doctoratului sau acesta se face pe parcurs?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa ai deja facute si TERMINATE un Masterat sau Doctorat!
Iti spun asta fiindca am o prietena care a profesat ca asistent universitar vreo 25 de ani, la Sydney in Australia si cand s-a intors anul trecut in Romania, nu a avut nici o sansa sa aplice pentru pozitie universitara, unde i s-a spus ca ii trebuiesc TERMINATE ori Masterat ori Doctorat.
In ce priveste pozitia de profesor universitar, se poate obtine dupa multi ani de experinta in universitate, ca asistent universitar cu un Doctorat deja facut international, sau poate la facultati de elita din occident.

| relian a răspuns:

Depinde de spepcificul fiecarei facultati, la unele stiu sigur ca nu iti cer aia nimic, doara ce ai terminat scoala, fara doctorat, fara nimic, poti ramane asistent.
Altele banui ca or cere ceva, cel mai indicat este sa intrebi acolo direct.
Vd libelula laughing scuze Violeta cu 2 de l spune ca prietena ei s-a dus si iar fi cerut, dar cum am spus, depinde de specificul fiecarei facultati.
La medicina sigur cer aia de toate, altele nu, stiu sigur ca sunt si care nu cer doctoare si alte diplome.