Întrebare recomandată | greenmoon a întrebat:

In ce conditii pot deveni profesor universitar sau asistent?

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Termini facultatea, iei masteraratul, te inscrii la concursul organizat de universitati si daca reusesti poti deveni preparator sau asistent.Imediat insa trebuie sa te ingrijesti de a te inscrie la doctorat, acesta fiind o conditie de a ramne in invatamantul superior.De la asistent pana la profesor universitar mai sunt multe trepte de parcurs cu examene si lucrari stiintifice publicate. Sper ca te-am ambitionat sa studiezi continuu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai masterul facut apoi devii fie preparator intai sau asisten dupa un concurs de ocupare a locurilor.

ca sa ajungi profesor universitar trebuie sa te inscrii la doctorat, sa treci prin toate etapele (asisten, sef de lucrari, conferentiar) sa publici lucrari multe, sa ai activitati de cercetare