| anonim_4396 a întrebat:

Care este programul de lucru al unui politist si al unui jandarm?

2 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Depinde, sunt politisti care presteaza munca de birou si politisti care presteaza munca de teren, jandarmii la fel, depinde si de serviciul unde este incadrat, criminalistica, moravuri, serviciul pentru interventie rapida( mascatii) etc

| MicSiRau a răspuns:

In sensul prezentului ordin, prin program de lucru se intelege perioada in care politistul isi desfasoara activitatea si indeplineste sarcinile si atributiile de serviciu potrivit prevederilor fisei postului.

Art. 2
(1) Durata programului de lucru al politistului este, de regula, 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, cu un repaus saptamanal de 2 zile, de regula sambata si duminica.
(2) Acordarea zilelor de odihna saptamanala ce se cuvin politistului, in zile consecutive, poate fi amanata, in mod exceptional, numai daca interesele serviciului o impun, cel mult de doua ori intr-o luna, fara a depasi 30 de zile de la data la care persoana a fost la program.
(3) Durata maxima legala a programului de lucru nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare. Prin exceptie, durata programului de lucru poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pentru o perioada de referinta de 3 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
la jandarmerie Ca program - e variabil, 24 cu 48, sau 24 cu 72, 8 ore sau altul, de la perioada la perioada.