| Andreea0612 a întrebat:

Care este diferenta intre jandarm si politist?

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Jandarm ( jandarmi ) este cel mai mic rang din Jandarmeria Română. Acesta este echivalentul a Soldat (limba engleză: soldat) în Armata Română.
În ziua face zi de utilizare, termenul de jandarm denotă fiecare bărbat sau femeie înscris în Jandarmeriei Române, indiferent de gradul lor actual.

Poliția este un organ armat al administrației publice centrale sau locale, instituit prin lege, a cărui activitate este reglementată de dreptul intern și actele normative internaționale. [1]
Principale sarcini ale poliției sunt următoarele:
a) asigurarea respectării legii, menținerii liniștii și ordinii publice în societate;
b) protecția și respectarea libertăților și drepturilor fundamentale ale omului;
c) combaterea criminalității;
d) acordarea asistenței și serviciilor populației în conformitate cu legislația în vigoare.
În fiecare comunitate există legi, pentru a impune ordinea în societate. În cadrul societății, de obicei poliția se ocupă cu supravegherea modului de punere în aplicare a acestor legi. Poliția previne infracțiuni sau rezolvă cazuri în care este încălcată legea, prinde infractori și îi dă pe mâna justiției, protejează și ajută populația. În timpul ducerii la îndeplinire a acestor misiuni, polițiștii desfășoară și alte activități, precum dirijarea traficului, controlarea grupurilor cu comportament anarhic, investigarea crimelor și a altor infracțiuni grave. În momentele în care se declară stare de urgență, li se poate cere să adăpostească și să protejeze victimelor incendiilor, ale inundațiilor sau ale altor dezastre.

| Cuescu_Alex_1977 a răspuns:

Diferenta este una majora! In primul rand, arma jandarmi este o armă mai grea, dar 100% barbateasca. Daca te simti barbat, te faci jandarm si vei fi acolo unde conflictul este mai mare, pentru ca jandarmii sunt niste politisti, dar cu un specific superior politistului in pantofiori ce patruleaza pe stradute langa scoli si gradinite. Daca intrebi un politist, va spune sa te faci agent de politie, dar acum depinde ce vrei sa faci. Sa fie bine pentru tine, sau sa fie liniste pe strada!? Misiunea de ordine publica o disputa doua forte din MAI, Jandarmeria si Politia ( partea raspunzatoare de ordine publica) A nu se face confuzie cu politia rutiera, politia judiciara, economica si alte subcategorii! Asadar orinenea publica are 3 categorii. 1. mentinerea ordinii plublice, o face preponderent Politia impreuna cu Jandaremria. 2. Asigurarea oridinii publice o face preponderent Jandarmeria impreuna cu Politia. 3. poate CEA MAI IMPORTANTA misiune in orice stat de drept. RESTABILIREA oridinii publice pe care o face exclusiv Jandarmeria, de aici si ideea de forță de politie superioara. Asa cum este vazuta Jandarmeria in Europa, si anume Politia corupta, fricoasa, incompententa si prea putin refeormata. Politia stie ca atunci cand da de belele ( clanuri, adunari de interlopi, nu-ti ilegale ce blocheza strazi, scandaluri majore), suna Jandarmeria. Pare de ras, dar asta este 100% adevarul adevarat din strada... Bafta.