| Mariushgv a întrebat:

Jandarm sau politist? Vreau argumente,

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un polițist apără de infractori, ca organ al justiției.
Un jandarm apără ordinea publică ca un soldat din armată.
Atunci când ordinea publică este pusă în pericol grav de grupuri violente care distrug bunuri sau atacă alți oameni, ele sunt instruite și au datoria să anihileze, aresteze acele grupuri folosind arme. De aceea se numesc jandarmi care vine de la franțuzescul gens d-armes, oameni cu arme. Armele trebuie să nu producă răniri ci încetarea acțiuni violente, de aceea se folosesc de exemplu gaze lacrimogene. Dar dacă grupurile sau persoanele violente refuză să se confomeze legii și pun în pericol grav viața unor persoane pașnice, după somare regulamentară, jandarmii au dreptul conform legii să folosească arme de foc. Astfel pericolele la care se expun în exercitarea meseriei sunt mult mai mari decât în cazul unui polițist.
Dacă te gândești la salar, nu există diferențe mari care să te determine să alegi o profesie sau alta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Mai adauga si ca jandarmeria e in slujba partidului la putere si poti ajunge in pozitia in care sa iti bati rudele ca e armata acolo... la politie iti poti da demisia frumos si gata. Cu plecatul/gindirea proprie in jandarmerie (cu j mic, pana la proba contrarie), e mai greu. Vezi 10 august, vezi Pungesti (s-a uitat a naibii de repede de ce a fost acolo, opresiune cu ajutorul jandarmeriei ca in statele alea nasoale de prin Africa), vezi cand vin jandarmii sa apere infractorii.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai adauga si ca jandarmeria e in slujba partidului la putere
=====
A fi în slujba cuiva, înseamnă să fii plătit pentru asta.
Jandarmeria nu face politică, asta prin lege. Dacă dta ai alte informații, ar trebui să faci un denunț. Dacă ai dovezi, te ajut, îl scriu eu.
=====
si poti ajunge in pozitia in care sa iti bati rudele
Da, așa este, dacă rudele mele atacă oameni și distrug,
adică sunt infractori, eu trebuie să îi apăr pe ceilalți care nu sunt rude ale mele de ei, exact așa.
ca e armata acolo...
=====
la politie iti poti da demisia frumos si gata.
Și de la jandarmerie poți la fel, cu respectarea condiților contractului de angajare.
======
Cu plecatul/gindirea proprie in jandarmerie (cu j mic, pana la proba contrarie),
Cu gândirea proprie situația este așa. Dta acolo ești militar într-o acțiune de luptă. Ești un individ care faci parte dintr-o unitate militară de luptă. Orice luptă din zona militară are regulile ei, nu poți să faci filozofie utilizând gândirea proprie în cursul luptei, atunci dta trebuie să îți utilizezi creierul pentru rezolvarea situației cu mijloacele specifice luptei și colaborarea cu camarazii tăi sub o conducere unitară.
e mai greu.
Da, întradevăr e greu, dacă amesteci conceptele așa cum faci dta atunci, ca să ajungi la concluzia pre formată care îți place)
Vezi 10 august,
Da, am văzut.
vezi Pungesti
Da, am văzut
(s-a uitat a naibii de repede de ce a fost acolo,
Eu nu am uitat
opresiune cu ajutorul jandarmeriei
Da, au fost oprimați acei care au tulburat ordinea publică cu mijloace violente, putem viziona împreună videoclipuri să vedem cât de pașnici au fost demonstranții când au fost oprimați.
=====
ca in statele alea nasoale de prin Africa
Da, pentru că protestatarii sau purtat ca în Africa. Iar cu sălbaticii nu te poți purta cu frac și mănuși, că ți-o iei.
=====
), vezi cand vin jandarmii sa apere infractorii.

Vreau să văd, chiar vreau.
=====

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

10 august. Pungesti. Adevarul, nu timpeniile bagate pe antene si alte organe de presa aservite. Adu-ti aminte de la ce a inceput la Pungesti povestea. Autoritatile locale au zis nu, au venit aia de la centru sa le bage pumnul in gura. Si "provocatorii" de pe 10 august care nu puteau fi scosi din multime, dom'le...

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, da, exact asta vreau să zic și eu. Și la Pungești protestatarii care au venit din toată țara, au dorit să fie bine și au venit din proprie inițiativă și nu au fost îndemnați și plătiți chiar de nimeni, și provocatorii aceia, da, da, da, da, știu pe surse din acces la informații clasificate, da adevărul, de aceea există în România nu știu câte agenții de informații ale diverselor instituții oficiale de putere, că este nevoie de ele. Eu am aflat pe pielea mea că înafară de cei ce dau cu pixul în parlament la comisii legale de control, mai există și așa zise alte organe, cu agenți acoperiți fără dosare, fără sedii care pot fi atacate și devastate. Iar toate acestea dețin ceva adevăr, mai mult ca dta și ca mine. Da antenele și presa, bagă fumigene, că de aceia sunt plătiți.
Dar eu zic să nu acuzi jandarmeria pentru 10 august sau Pungești, dacă nu știi ce lupte s-au dat acolo. Suntem în era Vărsătorului și a războiului hibrid. Unii sunt carne de tun, alții figuranți, alții corespondenți de război care colportează știri false, așa că este bine să nu te grăbești să tragi concluzii, ca să nu fii dezamăgit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

A, deci sa inteleg ca pe mine ma scoate Soros in strada, nu dementii astia sinistri care sunt la putere si timpeniile pe care le fac? Pentru 10 august e de acuzat jandarmeria. E suficient ce se stie in spatiul public - povestea cu jandarmerita care vezi dom'le urma sa ramina paralizata, de exemplu. Modul ilogic in care s-a actionat, invocindu-se lovitura de stat si alte ineptii. Cum poti da lovitura de stat patrunzind intr-o cladire a guvernului in care nu e nimeni? Si multe altele...

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, deci sa inteleg ca pe mine ma scoate Soros in strada,
Da, dar nu chiar el, el este scos la înaintare ca o măgăreață, este unul mai acoperit care dă mangoții.
=====
nu dementii astia sinistri care sunt la putere si timpeniile pe care le fac?
=====
Da, forțe din Est și din Vest( ca să nu mai vorbim de cei din Nord și Sud) așa cum zicea și Tovarășul Nicolae Ceaușescu, doresc ca țara să devină neguvernabilă. Atunci plătesc TV (nu direct, ci acoperit, le dau contracte de publicitate, le oferă informații dușmănoase și falsuri) ca să prezinte pe cei de la putere ca siniștri și tâmpiți.
De unde ai aceste informații? De la TV, care îți spune 6 luni de zile că detergentul DET e mai curat, iar dta când mergi la Mall, treci pe lângă raft și pui mâna pe el și îl pui în coș. Asta a costat 100000 de euro pe compania care vinde DET, dar nu îi pasă, căci costul reclamei este cuprins în costul produsului.
Dar tot acele TV-uri primesc un milion acoperit pentru reclamă
pentru emisiuni, tolcșăuri, în care îți repetă că politicianul X sau parlamentarul Y este infractor, corupt hoț, vândut marilor companii, are casă la Miami, se bronzează în Maldive are o nevastă și trei amante și îți repetă asta doi ani, de fier să fii și tot te enervezi e îți vine să pleznești de ciudă.
Și atunci se organizează o demo ca să inceapă o revo. Revo portcalie, câcănie, n-are imp, numa revo să fie. N-are imp cine învinge, la putere și în opoziție sunt tot ai noștri.
=====
Cum, nu? Nu așa s-a întâmplat în 89? Au pătruns în clădirea CC. Ceaușescu plecase, clădirea era goală, cei de acolo fără el, erau toți niște nimeni.
Așa că cei opriți de jandarmi în 10 august, dacă intrau în clădire, anuțau la TV că ei au preluat puterea iar acum nu mai regulezcâtrezist pe stradă, ci la Palat și dau democrație la tot cartierul de aici, că așa fac și alții.
Și multe altele.
E suficient ce se stie in spatiul public
De unde se știe? Din spațiul public? A-HA! Păi atunci e adevăr curat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am primit nici un leu pentru iesit in strada, din pacate. Nu urmaresc tembelizorul. Nu am tembelizor.
Cei de la putere demonstreaza ca sunt sinistri si timpiti. Vezi cursul BNR si inflatia reala. A, da, stai ca si astea sunt de fapt vina corporatiilor. Ptiu!
"De unde se știe? Din spațiul public? A-HA! Păi atunci e adevăr curat!" Si cu asta am incheiat discutia. Daca tu consideri ca tona de declaratii OFICIALE, interviuri, luari de cuvint disponibile public sunt gogorite... ia si voteaza linistit cu cine-ai-vota si tine-le partea "patriotilor" astora rosii.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, și culmea este că sunt complet de acord cu tine.
Dacă îmi permiți o să te invit să discutăm în privat.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

"Da antenele și presa, bagă fumigene, că de aceia sunt plătiți. "
Va referiti la Strustul Intact?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu. mă refer la toți căci nu cunosc pe nici unul care să fie imparțial și cât de cât obiectiv.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt intru-totul de acord cu tine.
Din pacate, am urmarit mult timp scena politica si presa, ceva anormal la varsta mea. Ma declar scarbit, dar a fost o experienta constructiva.

14 răspunsuri:
| PaulStudio a răspuns:

Niciunul, mergi pe medicina, automatica astea sunt de viitor

| George1337 a răspuns:

Politist, pe asta ai sanse sa-l bati, dar daca te-a prins un jandarm iti da cateva pulane in coaste.

| nicurobo a răspuns:

Jandarmul a fost mereu vazut ca purtatorul de bocanci si tomfa, gata sa dea cu batranica din piata sau cu membrii galeriilor de fotbal de pamant – needucat suficient, pregatit doar sa loveasca cu bastonul si sa execute orice alt ordin venit din partea superiorilor, jandarmului nu ii trebuie multa scoala – cam aceasta este impresia societatii iar incercarile timide pe care le vedem in ultima vreme nu sunt de natura sa imbunatateasca imaginea Jandarmeriei. Politistul, dimpotriva, este vazut ca un tip care se situeaza ca intelect deasupra jandarmului – politistul mai trebuie sa mai si interpreteze o lege, sa stie cum sa ancheteze (nu numai cu bataia cu tomfa la talpi) si sa culeaga probe, alaturi de procuror.
Meciul imaginii dintre Politie si Jandarmerie a fost castigat, cel putin in ceea ce priveste perceptia nivelului intelectual, de catre Politie.