| cosmin2018 a întrebat:

Care este salariu unui manager de vanzare luna/an

care este salariu unui manager marketing luna/an

si care sunt studiile(facultate, master )

raspundeti va rog frumos

1 răspuns:
| drbear a răspuns:

Salut. In principiu, salariul poate varia, dar nu am auzit de manager de vanzari sa castige sub 2000 de lei/luna.
De obicei, in functie de domeniu, poti avea nevoie de studii specificie. Spre exemplu cand vinzi medicamente pentru o companie farmaceutica, facultatea de farmacie sau medicina constituie un avantaj. Insa, in general, managerii sunt promovati din forta de vanzari. Ai nevoie de 2-3 ani minim de experienta relevanta in vanzari si rezultate bune pentru a fi promovat ca manager.
Ai nevoie de o facultate,dar sa nu fie prea tehnica,gen Agronomia, dar nu conteaza chiar...ce si cum ai facut. Conteaza doar daca stii sau nu sa vinzi, daca ai abilitati de comunicare, de lucru in echipa, daca stii sa suporti presiunea unui target si mai ales daca esti dispus sa dedici 90% din timpul tau companiei. Asta intr-o multinationala...happy Succes.