| Vivi02 a întrebat:

Care este salariul net al unui asistent general in spital?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte greu, fiindca ies la concurs 1-2 posturi pe an si atunci intra cine poate.
Salariul este mic 2000-2500lei dar se mai adauga orele de noapte de la garzi, zilele de weekend lucrate samd.
In cativa ani capeti experinta si mai primesti ceva la salariu.

| Frank51 a răspuns:

Am o prietenă asistentă, ia undeva la 3500 net, cu toate sporurile incluse și vreo 4-5 ani vechime. Probabil la început nu depășește 3000.

| Vivi02 explică (pentru Frank51):

Si a facut facultate sau scoala postliceal?

| Frank51 a răspuns (pentru Vivi02):

A terminat postliceală, s-a angajat fix după la spitalul de psihiatrie și neurologie, nu era as deloc, luase bacul cu 6 și ceva.

| Vivi02 explică:

Sunt interesat în principal de post dupa facultatea. Iar cât de greu este să intri în orice parte în spital? Mai ales pentru partea de nou-născut (neontologie)? Dar orice informație ar fi grozavă!

| sadrian46 a răspuns (pentru Vivi02):

Să te plimbi prin spital. Nu te lasă.