| rozelor a întrebat:

Salariul unui asistent medical care lucreaza la iml este diferit de cel al unui asistent generalist, de ce fug asistentii de posturile de la iml? iml-ul este in orice spital sau sau ei nu apartin ministerului sanatatii? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Salariul asistentilor necropsieri de la IML este dublu fata de al unui asistent in spital. De ce fug? Fiindca trebuie sa faca cateodata si 10 necropsii pe zi. Efectuarea unei necropsii este foarte grea atat fizic cat si tehnic. Iar daca adaugi ca adesea decedatii sunt putreziti, deshumati, gasiti in apa, in padure, loviti de tren, etc. ai sa vezi de ce este greu si riscant din toate punctele de vedere. Institut de medicina legala este unul singur in fiecare oras si este institutie separata, nesubordonata nici unui minister. Nu se ocupa cu mortii in spital, ci numai cu mortile violente si cu examinarea victimelor vii ale violentei (violuri, agresiuni, accidente).

| Savy a răspuns:

IML-ul este sectie separata din cate stiu. Apartine unui spital insa functioneaza independent din diverse motive (gen "nu incurcam mortii cu vii"). Cred ca sunt prea multi care nu au stomac pentru IML, asta ar fi principalul motiv.