| Tarzhan a întrebat:

Care facultate e mai avantajoasa : agricultura sau economie. Pe mine ma intereseaza si salariul, dar si cat de repede îmi pot găsi de lucru. Daca se poate sa imi spuneti si ce specializare ați alege voi.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Absolventii de profile ecnomice tind sa fie mai usor de integrat in multinationale (unde sunt salariile mai mari) decat cei de agronomie.

Dintre cele 2, economia iti ofera o sansa mai mare la un job bine platit, in schimb ce au zis ceilalti oameni se aplica. Dilpoma iti da sansa, mai departe tine de cat de bine inveti si cat de bine te vinzi la interviuri.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nici o facultate nu vine cu locuri de munca asigurate, asta fiind problema ta, sa-ti gasesti de munca.
Iar un post nou de munca, apare cu mare greutate si evident ca partiicpi la concurs, alaturi de alti zeci sau sute de colegi, pentru acel post aparut.

Cat priveste salariul unui debutant, pentru primii ani, va fi minim pe economie, pana capeti experinta si ai sanse sa fii promovat, ridicandu-ti si salariul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai avantajoasa aia pe care o faci mai serios si care te atrage

| RobertMoon a răspuns:

Din ce ai spus tu economia. Găsești loc de muncă și la oraș și în provincie.

| HelpingHands a răspuns:

Cel mai bine e să te întrebi singur ce îți place, altfel, vei fi nefericit la viitorul loc de muncă. Scoate o foaie și scrie ce îți place cel mai mult în viață, și de acolo găsești câteva opțiuni pentru facultate. Altfel o să te duci cu silă la muncă și s-aștepți să treacă timpul mai repede.