| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre manager si director? Multumesc!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La fimele mari,managerul este administratorul firmei sau conducatorul intreprinderii( un fel de director general) --- are in subordine pe cei care coordoneaza departamentele firmei( director departament vanzari-marketing, director contabilitate-financiar,director de productie, etc.)
Directorul unei firme coordoneaza un singur departament(compartiment) al ei --- este tot un fel de manager, dar rang mai mic, subordonat managerului firmei.

Un manager de firma are studii specializate in domeniul managementului ---un director, este suficient sa aiba studii in domeniul de activitate prestat in firma ( finante-contabilitate, marketing, inginerie, resurse umane etc.)

| KristalPop a răspuns:

E cam tot una...
Înainte se folosea director, acum, mai nou, manager.

| HelpingHands a răspuns:

Http://www.iod.com/......d-managers

Aici e raspunsul pe care il doresti. Un director e cel mai mare in functie, iar un manager implementeaza deciziile directorului. Nu cum zicea Alessia, care vorbeste aiurea.