| motanelul a întrebat:

Care sunt cele mai bune facultati?
si ce sanse de angajare ai dupa terminarea uneia din ele?

6 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Leguitoarea, draga. ceea ce ai zis tu "bune sunt facultatile de stat" este un cliseu, un stereotip. Sunt si facultati particulare bune si la stat dai bani (chiar daca ai locuri bugetate sau nu), dai aceeasi bani ca la o facultate privata. Si e vreo diferenta? La particular ai tot ce vrei, dotari, sali de curs frumoase, calculatoare, biblioteci noi si moderne... In strainatate tot la fel e. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Bune sunt facultățile de stat.
La ora actuală orice facultate este o loterie, nu știi cum îți găsești un loc de muncă pe specializarea din facultate sau ceva asemănător.
www.elegefacultatea.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa atitea scandaluri cu facultatile particulare, cred ca cele mai sigure sint facultatile de stat. Sigur, asta daca tinem cont ca cele mai importante sint facultatile mintalehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune sunt facultatile de afara, nu toate, cele alese pe spranceana, care sa te ajute si cu bursa(si la ei e suficienta) si cu un minim de informare prin biblioteci si cu tot ce tine de cazare/masa. Zic bune pentru ca in statele cu mare traditie universitara nimeni nu-si permite sa umfle note, sa de-a verde de terminare unor studenti ce n-au habar sa practice ceea ce tocmai au invatat 4-5-6 ani. E mai bine afara pentru ca la noi totul e prea teoretic, pe cand afara fiecare vacanta aproape vine cu obligativitatea unor zile de practica efectiva. E mai bine afara pentru ca programul e mai flexibil, totul are logica, inveti bine si o limba straina, cunosti comunitati noi cu feluri total diferite de a vedea viata, esti obligat sa te adaptezi din mers, e multa adrenalina, esti supus unui exercitiu de decizie continua.
Fara zacusca mamei! fara camasile calcate si valiza facuta in fiecare luna de cei de-acasa! Fara banutii ridicol de putini dar induiosatori ai lui Buni, pe care-o santajezi sentimental la telefon!
Dar ce de-a mai perspective!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e bine sa nu le termini.ca cele mai bune sunt facultatile mintale.

| nick_9589 a răspuns:

Cineva a temrinat constructii, acum doi ani, si a inceput sa lucreze singur, independent, si, chiar acum in perioada de criza, este destul de multumit de cum imi merge... face proiecte de case.