| Adw a întrebat:

Dupa terminarea oricarei facultati de farmacie din tara e posibila o angajare in UK ( Anglia) ca farmacist?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, este posibil, numai ca angajarea farmacistilor si a medicilor este conditionata de experienta anterioara in domeniu( practicarea profesiei timp de 3 ani consecutivi din ultimii cinci)--- citeste in sectiunea "sistemul recunoasterii automate a calificarilor pentru profesiile de medic, asistent medical, medic stomatolog, medic veterinar, farmacist, arhitect " de aici :http://europa.eu/......065_ro.htm

| Ema234 a răspuns:

Daca aveti NINO si un membru al familiei care are Indefinite leave to remain, este posibil sa lucrati ca si asistent de farmacie pana va inregistrati cu GPhC, dati anumite teste si va traduceti diploma. Dabea dupa aceea puteti lucra ca si farmacist.
Sper ca acest raspuns sa va ajute.