Apache
| Apache a întrebat:

Care sunt facultatile cele mai bune pentru profilul uman?

Si care iti ofera mai multe sanse de angajare dupa terminarea facultatii?

5 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Salut,profil uman sunt si eu, acum depinde si de ce alegi, filologie stiinte sociale..ca si oportunitati de angajare dupa facultate nu stiu ce sa spun pentru ca e vorba si de noroc dar si de pregatire, insa de pe profil uman poti merge spre:drept, si psihologie(astea fiindca ai mai multe ore si faci cate ceva din ce ai face si la facultate)baftawinkinghappy

| stpu a răspuns:

Nici un profil nu te pregateste special pentru vreo facultate. De la uman poti intra la ASE sau Politehnica, de la real poti intra la limbi straine sau la litere. Important e ceea ce-ti place si la ce te pricepi mai bine.
Insa in zilele noastre la moda e Psihologia si Stiintele Politice. Mai sunt si limbile straine, dar deja sunt prea multi. Dreptul, na, mereu a fost coada la inscrieri pe acolo.
Eu ca student la Stiinte Politice ti-as recomanda aceasta facultate doar daca iti place foarte mult istoria. Aici e foarte multa istorie, putina filosofie si in rest cateva abureli ca la toate facultatile. Cu o diploma in Stiinte Politice iti poti gasi(nu usor) de munca in una dintre institutiile statului. Acum stim cu totii cum se fac angajarile pe acolo... Nu ai nicio specializare dupa ce vei termina facultatea, dar poti deschide multe usi(primarie, senat, camera deputatilor, minister, sri, sie, chiar si pe la politie, inspectorat, prefectura, consilii etc). Facultatea e buna, dar dupa ce o termini ori esti cel mai bun ori ai mult noroc ori mergi pe sistemul PCR(pile, cunostinte, relatii).

| Dianaㄨ a răspuns:

Buna!
Acest profil te pregateste in special pentru:
Psihologie [psihopedagogie sau psihologie normala]
Sociologie si Asistenta sociala
Comunicare si relatii publice

Litere
Drept
Turism
Jurnalism
Limbi straine
Istorie
Geografie
Relatii internationale
etc.
O zi buna si succes pe mai departe!

Sanse ai doar daca muncesti, indiferent ce ai alege.

| jhonsmyth a răspuns:

Limbile straine -cele de circulatie mondiala,engleza,germana,franceza, rusa, spaniola, si chineza! Relatii internationale, marcheting si manangement. succeshappy

| Spartanul07 a răspuns:

La uman ar fi dreptul... da dupa parerea mea te poti orienta si dupa medicina