| oikjsokidja a întrebat:

Care sunt probele de admitere la Facultatea de Științe Juridice și Administrative din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza"?

1 răspuns:
| Romeo16101 a răspuns:

Sunt mai multe probe, si etape.
1. intocmirea unei fise medicale, postate de M.A.I, prin care sa arati ca esti apt din punct de vedere medical, adica faci multe analize
2. examen psihologic, care de regula dureaza 4 ore.
daca treci de fisa medicala, si de examenul psihologic urmeaza
3. Contravizita medicala, pe care o vei face la facultate, practic, te dezbraca sa vada daca ai semne, tatuaje pe corp, te masoara, cantaresc etc.
4. Proba sportiva, proba sportiva e un traseu aplicativ ce contine 11 elemente, (il gasesti pe Youtube daca dai un search)
5. Proba scrisa, aici ai 90 de intrebari tip grila, 30 din gramatica limbii romane, 30 din Istoria Romaniei, si 30 din gramatica limbii engleze, sau o limba straina la alegere.
punctajul tau la fiecare proba se aduna intre ele, si se adauga 10 puncte din oficiu, asta fiind practic media ta de admitere. Media de la examenul de Bacalaureat se i-a in considerare doar ca si criteriu de departajare in cazul in care vei fi pe ultimele locuri admise. Succes, si spor la invatat!