| mois a întrebat:

Cat castiga un profesor cu postliceala si facultate la inceput de cariera? Stiu ca minimul pe economie este de 800 lei (opt milioane lei vechi), totusi mi se pare o batjocura sa castigi numai atat ca profesor.Are cineva idee? Daca profesorul preda la postliceala sanitara, la inceput de cariera cat ar castiga? dar daca preda la liceu?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In jur de 850-900 lei net, adica in mana. Este departe de salariul mini, fiindca acesta este de 850 de lei brut, adica in jur de 650 de lei net. Este, intr-adevar un salariu foarte mic pentru un om cu pregatirea si respeonsabilitatea necesare unui profesor, dar atat isi valorizeaza societatea profesorii. Inainte, profesorii primeau niste bonusuri (bani pentru carti, bonuri cadou de 3 ori pe an, al treisprezecelea salariu care era o prima pentru fidelitate), dar guvernul Boc a scos toate aceste bonusuri, considerandu-le ajutoare sociale. Guvernul Ponta a returnat cei 25% taiati de guvernul Boc (acum doi ani, un profesor debutant castiga 650-700 de lei), dar nu a returnat si aceste bonusuri. Nu exista sporuri pentru predarea la liceu sau la scoala generala sau postliceala, sunt toate considerate invatamnt preuniversitar si platite egal.

| IrinaAndreea a răspuns:

Eu am o colega care e profesoara si ia 650 in mana, dar nu stiu exact in ce situatie se afla cu gradele si titularizarea, dar cred ca nu este titulara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat iau majoritatea profesorilor din invatamantul preuniversitar. Abia pe la cateva grade in sus si ceva ani de experienta creste undeva la pe la 1600-1800 ron. Da e o bataie de joc, dar asta e tara in care traim

| ElenaSA a răspuns:

Salariul este acelasi, indiferent daca preda la postliceala sau la liceu.Salariul este in jur de 800 lei. Daca are mai multe ore peste norma si dirigentie castiga mai mult.