Întrebare recomandată | cnvv a întrebat:

Cat castiga un traducator?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde lucreaza, de la catea sute de lei, pana la cateva mii, daca are vreo pozitie de transaltor pe la presedentie.

Nu mai veniti sa intrebati cat castiga unul si altul, pentru ca salariile variaza de la serviciu la serviciu.
La unele birouri notariale este in functie de cate pagini se traduc pe zi, daca nu traduci nimic, nu primesti nimic. Oricum, de incasezi 2 lei pe pagina, tu primesti cam 20 de bani pe pagina, asa ca, iti poti calcula si singur ce salariu poti avea pe luna.

| Donsavas a răspuns:

Traducatorul poate fi angajat sau liber profesionist. Asta inseamna ca poate avea salariu sau poate castiga profit. Salariul este fix si e in valoare de 2.000-3.000 LEI iar profitul variaza undeva de la 1.000-2.000 Euro pe luna, daca este cunoscut si apreciat pentru munca sa. Toate informatiile astea sunt cunoscute pe piata muncii a Romaniei, excluzand ceea ce se intampla afara.

| RorySan a răspuns:

Depinde.dar castiga bine

| lilith16 a răspuns:

Un traducător câştiga pana la 4.000 de euro pe luna stand acasă sau deplasându-se (cand e nevoie)

| lilith16 a răspuns:

Pana la 4.000 euro pe luna

| OnePiece a răspuns:

Depinde ce limba traduce si unde lucreaza.

Daca traduci engleza sau limbile romanice nu iesi prea bine. Dar la germana poti castiga si peste 1500 de euro. Coreeana si japoneza te fac boier.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin ("Un student angajat pe postul de traducator junior incepe cu 200 de euro. Un traducator exceptional poate ajunge la 1.000-1.500 de euro fara nici un fel de probleme,...")

| BeSmart17 a răspuns:

Pai poti sa dai ce pret vrei tu

| MSM12 a răspuns:

Depinde de stadiu intre 1000-4500 lei

| genan a răspuns:

Un traducator castiga in jur de 1000-1500 de euro

| genan a răspuns:

Un traducator castiga in jur jur de 1000-1500 de euro

| Sunny111 a răspuns:

Poate varia foarte mult.
Depinde de limba straina pe care o stapanesti si unde ai norocul de a te angaja.
Profesoara mea de franceza este si traducator(de documente).Si castiga destul de mult.A spus ca venitul ei de pe chestia asta variaza..in unele luni ia 2.000 de lei iar in altele poate si 4.000..Depinde de cata munca are de facut happy
Insa nu-ti recomand, poate fi o meserie instabila.