| mirrowfox a întrebat:

Cat ar castiga un traducator specializat in limbi asiatice, cum ar fi coreeana, japoneza?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine-l angajeaza (companie privata sau de stat) tariful orar fiind pe ora, sau pe pagina tradusa, pe lucrare ori proiect, ca oricare alt traducator.

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să te angajeze o companie. Sau poti sa muncești în străinătate.

| InvatamProgramare a răspuns:

Buna,
Traducatorii de limbi asiatice castiga mai bine decat cei de limbi europene. Dezavantajul este ca volumul de activitate este mai redus. desi ma astept ca in urmatorii ani sa creasca cererea de cunoscatori de limbi asiatice ( in special chineza). Veniturile difera de la un oras la altul, in Romania.