| WayhaughtK a întrebat:

Cat de cautata este meseria de psiholig in Canada?

Răspuns Câştigător
| RedPlum a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca psihologia este o profesie liberala, adica asteptatea celor care merg la facultatea se psiho ar trebui sa fie ca vor ajunge sa profeseze independent. Asta e valabil si in cazul avocatilor de exemplu. Cat de des auzi avocati sa se intrebe daca meseria lor e cautata sau nu? E aproape un non sens.
Cu certitudine o sa ai clienti daca urmezi pasi corecti.
1. Formarile pentru a deveni psihoterapeut sunt muuiuult mai scumpe in afara asa ca mai bine le faci in tara. Doar sa te asiguri ca sunt recunoscute de Colegiul Psihologilor de acolo.
2. E important sa merg la supervizare si sa ai un suprvizor care isi face treaba.
3. Trebuie sa inveti sa te promovezi. Fie iti faci o pagina de Facebook sau un blog de pe care sa distribui pe Facebook, poti folosi reclame platite pe Facebook care nu sunt scumpe si sunt foarte eficiente, sau sa lasi carti de vizita in cafenele, etc. Asigura-te doar ca nu scrii bullshit. Pune content de calitate pe acolo.
Si la noi au clienti peste capacitatea lor pusihoterapeutii buni, din placate chiar si aia mediocrii sau slabi... Deci in Canada sigur sunt si mai cautati. Plus ca la ei e multa iarna, deci sansele de depresie sunt mai mari. happy
Daca vrei sa fi totusi un angajat si nu iti pasa de terapie, poti lucra in scoli, spitale, poti fi chiar psiholog sprotiv la ceva echipe, mai poti fi chiar recruiter prin corporatii sau poti lucra in ONG-uri.
Poti face foarte mult cu psiho. Trebuie doar sa vezi ce iti place la ea si sa mergi pe asta. Are aplicabilitate in asa multe domenii...trebuie doar sa te informezi.
Succes!

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Depinde de cat de bine vorbesti engleza si franceza, depinde de ce noroc ai, etc.