| anonim_4396 a întrebat:

Cât de mult trebuie să învețe pe zi un student la medicină generală? Este pe aici cineva care face/a făcut facultatea de medicină?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inveti cat poti de mult, macar lectia care ti-a fost predata ziua. Nu prea ai timp. Ai zile in care incepi cursurile la 10 si termini la ora 20... e mult de discutat pe tema asta

9 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Depinde cat de usor memorezi. Si nu e suficient doar asta. Oricum, medicinistii invata mai mult decat oricare alt student.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Cunosc elevi care au fost mediocri în liceu, și au reușit să se strecoare la o facultate de medicină. Se spune că este o facultatea grea, dar în același timp ajung acolo oameni la care nu m-aș fii așteptat niciodată. Nu știu ce să mai cred.
Mă uitam zilele astea la un băiat pe instastory, și spunea că învață 10-12 pagini în 10-12 ore, adică fix o pagină pe oră. El fiind în anul 6.
De învățat, cu siguranță la medicină se învață calumea de la începutul semestrului (nu în sesiune ca în alte facultăți), dar uneori mă întreb dacă este chiar atât de greu pe cât spun unii oameni. Nu o fii dr*cul chiar atât de negru... sau e? happy

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

E multa informatie, dar usor de retinut daca stii sa iti schitezi, cei ce zic ca e greu, nu invatau la timp.

| anonim_4396 explică (pentru Vikaa):

Da, cred că ai dreptate.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fie frumos, e si normal sa fie greu daca cei ce zic asta au invatat in timpul sesiunii, totusi, sunt cate 1000 de pagini saptamanal, dar daca le inveti la timpul lor, pe durata sesiunii iti va veni usor sa recapitulezi si sa mai aprofundezi ce n-ai apucat in totalitate.
P.S. eu tot medicina generala imi doresc, m-am apucat serios de bio si de chimie mai ales ca acum am tot timpul din lume. Daca esti a 11-a recomand Editura Niculescu, biologie, clasa 11-a, iti prinde bine si retii usor.Depinde acum si de zona in care vrei sa dai, eu vreau la Timisoara, mie imi vine mai usor cu invatatul, tu daca vrei Cluj sau Buc. e mult mai mult de invatat, trebuie sa suplimentezi si din alta carte, nu doar cea data.

| eckblume a răspuns:

Intra pe un grup de medicina (ex:umf, Facebook) si intreaba acolo. Sunt studenti care iti pot raspunde.

| Vikaa a răspuns:

Prietenul meu invata 40-50 de foi pe zi, si dupa cursuri primeste o multime de foi, cam in jur de 1000, e multa munca, dar macar o sa ai un loc de munca asigurat.

| anonim_4396 explică (pentru Vikaa):

Știu că la medicină unele examene sunt de tip grilă. Te referi la 40-50 de pagini cu grile cumva?
Dacă sunt pagini cu grile, pot să memorez și 100 pe zi și le țin minte mult timp. Nu exagerez laughing Chiar am făcut asta de câteva ori.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Is cu informatii, nu grile, hahaha.