| nshsbuua a întrebat:

Cât durează facultatea de medicină dentară? Imi poate explica cineva toate etapele pana poti avea propriul cabinet?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Facultatea de Medicina Dentara are urmatoarele specializari:
Medicina dentara – 6 ani
Tehnica dentara – 3 ani
Asistenta de profilaxie stomatologica – 3 ani
Astfel, pentru a putea profesa meseria de medic stomatolog, trebuie sa studiezi 6 ani la o facultate de specialitate. Odata cu promovarea examenului de licenta, medicul stomatolog obtine dreptul de libera practica si isi poate exercita profesia.

Dupa ce ai obtinut licenta, poti opta pentru continuarea studiilor, prezentadu-te examenul de rezidentiat care, odata promovat, iti permite specializarea in doua ramuri ale medicinei dentare: ortodontia si chirurgia buco-maxilo-faciala. Rezidentiatul in ortodontie dureaza 3 ani, respectiv 5 ani pentru chirurgia buco-maxilo-faciala.

| sierra1 a răspuns:

Tu conentrează-te pe TEZELE din clasa in care ești - a 7 a - că până atunci, se schimbă muuuuulte!

https://www.tpu.ro/educatie/la-ce-materii-se-dau-teze-in-clasa-a-7-a/

| Lukasssz a răspuns:

6 ani doar nu ai vrea sa iti umble nea Gigel in dinti

| Nirvanaaa a răspuns:

6 ani durează. Iar după o iei treptat. Pana la a deschide un cabinet vor mai fi ceva ani ca sa capeți experiența, plus ca trebuie sa ai și ceva spirit de antreprenor. happy