| Anonim20000000 a întrebat:

Poti sa te trasferi de la Facultatea de Medicina la Farmacie sau Dentara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face asta, dar unele materii sa zic asa se pot echivala in functie de numarul de credite (depinde de la facultate la facultate).
Adica sa dau un ex: atat la dentara cat si la med. generala se face biofizica. Daca tu vei face anul 1 med. generala si dupa vrei sa te duci la dentara, o vei lua de la inceput (adica dai din nou admitere etc), dar in anul 1 la dentara vei putea sa echivalezi biofizica (asta inseamna ca nu mai ai nevoie sa fii prezent la cursuri si laboratoare si la examene se vor lua in considerare notele de atunci - deci nu va mai fi nevoie sa dai nici examenele la biofizica).

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

La farmacie in primul an se face anatomie, biofizica, in anul 2 se mai fac biologie celulara, fiziologie, dar nu stiu sa-ti spun daca se echivaleaza automat si se poate face transfer. La farma in primul an se mai fac (materii ce difera): matematica, propedeutica, terminologie, chimir anorganica si din semestrul 2 si chimie analitica. Suna la secretariatul facultatii si intreaba, ei iti pot spune concret.

| blairelovesmusic a răspuns:

Doar la Facultatea de Farmacie.